Skip to Menu Skip to Content Skip to Footer

Гидо Вестервеле: Трябва да направим така, че Германия да е във форма за бъдещето

ПечатЕ-мейл

Понеделник, 02 Ноември 2009 16:05

thumb_westeveleСлед единайсет години в опозиция ГИДО ВЕСТЕРВЕЛЕ връща Свободната Демократическа Партия (СвДП) в правителството. В интервюто той заявява какво ги очаква германците сега

   

„Нашата задача е да отворим нова глава в историята“

Има основание да се радва: Гидо Вестервеле (47 г.) доведе своята СвДП до исторически изборен успех (14,6 процента). В сградата на Райхстага (на заден план) той скоро ще седи като вицеканцлерwestevele1

БИЛД ам ЗОНТАГ: Господин Вестервеле, опишете моля за нашите читатели чувството внезапно да се окажеш най-могъщият политик на Германия след канцлера. По-лошо ли се спи или по-добре?

ГИДО ВЕСТЕРВЕЛЕ: Миналата нощ (нощта на сряда срещу четвъртък) след много дни за първи път отново спах непробудно. Когато човек години наред е работил всеотдайно за нещо и при това е претърпявал известни несполуки, тогава в мига на успеха от него пада голямо бреме. Това означава много радост. В същото време той изведнъж осъзнава каква отговорност е свързана с това.

Когато през 1982 г. ХДС/ХСС и СвДП поеха управлението, тогавашният канцлер Кол обеща духовен и морален поврат. Днес напразно се търси такъв патос. Дали през следващите четири години гражданите ги очаква едно “все същото”?

Новото правителство трябва да донесе за нашата страна поврат към бъдещето. При прехода от първото към второто десетилетие на ХХІ век и след стагнацията през изминалите десет години не е достатъчно да се запушват само актуално-политически дупки. В последно време големите въпроси на бъдещето почти не се обсъждаха.

Виждаме ли в технологичния прогрес само рискове или най-сетне отново шансове за решаване на важни проблеми, както при опазването на околната среда?

Политиката в Германия години наред беше обърнала гръб на бъдещето. Ние искаме да се заемем по-смело с бъдещето.

Искате да събудите ново техническо въодушевление в страната?

Германия винаги е била страна на обичащите да майсторят и на изследователите. И аз си спомням много добре с каква трескава възбуда се очакваше кацането на американските астронавти на луната, защото с него се свързваше надеждата за напредък. Днес някои от най-добрите изследователи бягат в чужбина, понеже у нас тяхната работа e затруднявана. Ето Ви един актуален пример: Ние пренебрегваме нанотехнологията, с която се правят например защитни покрития на повърхности без лакове. Тя може да ни донесе огромен напредък също в медицината. Или вземете генното инженерство, от което голяма част от гражданите се боят, въпреки че то предлага възможност да бъдат победени най-тежки заболявания като рака и спина. Ако нашите предци се бяха отнасяли с подобна критичност към новите ваксини, едрата шарка и досега щеше да бъде широко разпространена. Ние отново се нуждаем от повече интерес към техниката и преди всичко от по-добри образователни възможности в Германия.

Без историческия резултат на СвДП не би имало черно-жълто мнозинство. Как коалицията между ХДС/ХСС и СвДП ще промени страната?

Повече, отколкото някои си мислят. СвДП не сменя просто социалдемократите като коалиционен партньор, след което всичко да продължава по старому. Гражданите показаха решимостта си за едно ново начало със СвДП. И него ще го има – икономически разумно и социално справедливо.

Какво още е отбелязано в черно-жълтите планове за действие до 2013 г.?

За мен това е несполучлива формулировка. Новото правителство не бива да съставя своята политика само за следващите четири години. Трябва да имаме претенцията да формираме облика на второто десетилетие на това столетие. Трябва да изградим основите, от които Германия да може да живее през идните 15-20 години. През следващите четири години трябва да работим така солидно, че в Германия трайно да има граждански мнозинства. Аз искам да стоя непоколебимо не пред вестникарски коментари, а пред задачите на страната.

Следователно в момента ние преживяваме исторически промени?

Дали това са исторически промени, ние като коалиция тепърва ще трябва да доказваме. Всички изпитания все още предстоят. Припомням, че през 1949, 1969 и 1989 г. всеки път се извършваше съвсем различен, но истински поврат в нашата история. 2009 г. също може да придобие такова значение. Днес нашата задача отново гласи да се отвори нова глава в историята, като не само овладяваме кризи, но и формираме бъдещето.  С тази задача се заемаме по отношение на страната.

Личните Ви изявления през седмицата след изборите бяха много сдържани. Вие не искахте да повторите дори обещанието за по-проста, по-справедлива и по-ниска данъчна система. Изправят ли се сега всички предизборни обещания пред подозрението за празни каси?

Фактът, че в момента изявленията ми са сдържани, не бива да се бърка с липсата на решителност да осъществим програмата си в колкото се може по-голяма степен. Към това спада и почтената данъчна система. Но един добър резултат при преговорите не бива да се затруднява чрез упражняване на натиск върху партньора чрез медиите. В политиката аз съм бегач на дълги разстояния. В продължение на единайсет години проявявах издръжливост в опозиция. И през следващите седмици въздух също няма да ми липсва.

Какво означава настояването на либералите за “укрепване на гражданските права” в областта на вътрешната сигурност?

Свободата на гражданите не може да бъде защитавана чрез отказване от нея. Ето защо ние сме категорични радетели за граждански права. Но и в този случай няма да отправям заплахи към нашия партньор, а ще преговарям почтено.

Но докато Вие проявявате въздържаност, политиците от ХДС/ХСС създават факти, обявяват за табу важни теми като тази относно здравния фонд. Това ли е подходящият стил между партньори?

Нямам никакво съмнение, че бързо и прецизно ще постигнем резултати във възможно  най-добра атмосфера. Факти се създават на коалиционната маса, а не в интервюта. А що се отнася до споменатите от Вас изявления: аз досега изобщо не съм чул публични шумотевици. Те до голяма степен са свързани с първата възбуда след изборите. Ако СвДП не беше постигнала такъв добър резултат, сигурно и аз нямаше да бъда така невъзмутим.

В Голямата коалиция двамата партньори желаеха преди всичко да възпрепятстват успеха на другия. Така ли ще продължава?

В една коалиция трябва да е желателен и успехът на партньора. Като произхождащ от поречието на Рейн аз казвам на моя диалект: на човек не бива да му се зловиди. Но аз съм уверен, че коалицията от СвДП и ХДС/ХСС ще тегли едно въже, и то в една и съща посока. Ние желаем съвместно успех на нашата страна.

За стария и новия канцлер очевидно едно е сигурно: нещата трябва да се движат ускорено. До 9 ноември – съдбоносният за Германия ден – всичко трябва да бъде изяснено. Това и Ваша финална линия ли е?

Цитирам рейнския ни основен закон: ще стане така, както ще стане. Иначе казано, прецизността е за предпочитане пред бързината. Мен ме радва амбициозността на съюзните партии да доведат коалиционните преговори до бърз резултат. Споделям тази амбициозност, но тримата партньори трябва да знаят, че прецизността в интерес на нашата страна е много по-важна, отколкото въпросът дали ще седим и преговаряме няколко дена повече.

Вашето отношение към Ангела Меркел видимо се промени. Преди много години имаше много “едно сърце и една душа”, много разходки с “Кабрио”. Днес при съвместна поява се усеща по-скоро дистанция. Заблуждаващо ли е това впечатление?

С Ангела Меркел веднага бих карал отново “Кабрио”, но съм сигурен, че това не бива да се иска от федералния канцлер просто по здравословни причини.

Тогава Вие седяхте на кормилото . . .

(смее се) Разбира се, че тогава госпожа Меркел определяше посоката.

Наистина ли след четири години като ръководител на опозицията Вашето отношение към канцлера не се е променило?

През това време, естествено, сме имали сблъсъци, когато мненията ни по въпроси за здравната или данъчната политика са се разминавали. Но ние никога не сме губили уважение един към друг. Отношенията между Ангела Меркел и мен са толкова добри, че те дори в трудни времена ще бъдат фундамент за едно успешно управление.

Понастоящем човек остава по-скоро с впечатлението, че канцлерът продължава да защитава пред опозиционния водач Вестервеле оспорвания здравен фонд...

Имам впечатлението, че в изборите здравната политика на Ула Шмит бе отречена тъкмо от гражданите, тъй като тя оскъпи всичко, но не подобри нищо. А СвДП изрично не желае продължаването на тази политика. Сега трябва да видим как да се намери добро съвместно решение за страната.

На старта към Вашия нов живот като вицеканцлер и външен министър сме Ви донесли малка помощ – един глобус.

(леко раздразнен) Благодаря, благодаря много, ще го подаря на моята стара реална гимназия.

Това трябва ли да означава, че Гидо Вестервеле съвсем няма да стане външен министър, а суперминистър на икономиката и финансите?

По въпроса кой какво ще върши в новото правителство ще преговаряме едва когато се изяснят съдържанията на бъдещата управленска политика. Затова сега отклонявам категорично дебатирането на постове и постчета. Бихте могли обаче да ме запитате дали съм на мнение, че инициативите на американския президент Обама относно разоръжаването най-после би трябвало да бъдат подкрепени енергично от Германия. Отговорът е: Настоятелно застъпвам това схващане.

В случай, че все пак станете външен министър, би трябвало да поизгладите Вашия английски. Посещавали ли сте вече някой ускорен курс?

Смятате така, понеже на моята пресконференция в деня след изборите за Бундестаг отказах да отговоря на английски на въпроса на един британски журналист ли? Повярвайте ми, че за добри разговори моите познания по английски са достатъчни, за съжаление впрочем в сравнение с моя френски. Смятам обаче, че при официални поводи в Германия се говори на немски език. 

В бъдеще при публични изяви и в официална функция също на немски ли ще говорите?

Немският език е чудесен и аз не виждам причина да се стесняваме от собствения си език. Заради това понесох критика от няколко интелектуалци. Но пък стотици граждани ми писаха: най-сетне някой да го каже. И аз бих искал да допринеса немският в Европа да не стане четвърти или пети език, при това независимо от това каква функция ще изпълнявам в нашата страна.

В Интернет се върти едно видео, което Ви показва как се опитвате да говорите на английски...

Напълно в реда на нещата е. Човек би трябвало да може да се присмива над самия себе си. Записът е от преди три години и аз още помня какво се случи предишната нощ . . .

. . . а именно?

(смее се звучно) Нощта всеки случай беше кратка и тази изява не беше моят звезден час.

Във Ваше лице за първи път един представящ се за гей е на път да стане вицеканцлер, а може би и външен министър. Това историческа крачка напред ли е за хомосексуалните в Германия?

Аз се радвам много, загдето в изборите фактът, че водя съвместен живот с един мъж, не играеше ни най-малка роля за гражданите – нито положителна, нито отрицателна. Това е ярък израз за голяма обществена толерантност и зрялост.

Миналата неделя в часа на успеха Вашият партньор в живота Михаел Мронц стоеше до Вас на сцената. Занапред по-често ли ще Ви придружава?

Това изобщо не беше запланувано. Ставаше въпрос просто за много емоция. А и защо на такава вечер да крия мъжа, който оказва голямо, благоприятно влияние върху моя живот и мен? Мои появявания заедно с Михаел Мронц ще има постоянно, не по-често, отколкото досега. Но на обществеността сигурно ще прави по-голямо впечатление.

В миналото преживявали ли сте в арабски страни или в Русия неприязнено отношение поради това, че сте гей?

При всички мои пътувания, включително в тези региони, нито веднъж не е имало проблеми по тази причина.